Home / TVS Diodes / 1.5KE180CA A0G
1.5KE180CA A0G
detaildesc
1.5KE180CA A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE180CA A0G
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Type Zener
Series 1.5KE
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE180
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 246V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 154V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A