1.5KE180CA
detaildesc
1.5KE180CA
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE180CA
Description:
TVS 1500W 180V 5% BIDIR DO-201
Type Zener
Series 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE180
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 246V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 154V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A