1.5KE100C
detaildesc
1.5KE100C
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE100C
Description:
1500W, 100V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE100
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 90V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 144V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 81V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.9A