Home / Ceramic Capacitors / 1410Y1000121MCTE03
1410Y1000121MCTE03
detaildesc
1410Y1000121MCTE03
Knowles Syfer
Product No:
1410Y1000121MCTE03
Manufacturer:
Knowles Syfer
Description:
CAP CER 120PF 100V C0G/NP0 1410
User Guide
Mfr Knowles Syfer
Series FlexiCap™
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL (X2Y), Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 120 pF
Applications Bypass, Decoupling, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1410 (3727 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm)
Base Product Number 1410Y
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C