10-214224-21S
detaildesc
10-214224-21S
Amphenol Industrial Operations
Product No:
10-214224-21S
Description:
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Amphenol Industrial Operations
Color Olive Drab
Series MS Modified
Package Bulk
Features -
Shielding Unshielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications -
Shell Finish Olive Drab Chromate over Cadmium
Cable Opening 1.375" (34.93mm)
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Neoprene
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature Flange
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number 214224
Number of Positions 10
Shell Size - Insert 24-21
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C