0603Y250P500HUT
detaildesc
0603Y250P500HUT
Knowles Syfer
Product No:
0603Y250P500HUT
Description:
CAP CER 0.5PF 250V C0G/NP0 0603
Ratings -
Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR, Soft Termination
Tolerance ±0.5pF
Lead Style -
Capacitance 0.5 pF
Applications RF, Microwave, High Frequency, Boardflex Sensitive
Product Status Active
Thickness (Max) 0.031" (0.80mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number 0603Y
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C