Home / Oscillators / VFOV504-RGDAS-100.000MHZ
VFOV504-RGDAS-100.000MHZ
detaildesc
VFOV504-RGDAS-100.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VFOV504-RGDAS-100.000MHZ
Description:
XTAL OSC OCXO 100.0000MHZ SNWV
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type OCXO
Output Sine Wave
Series VFOV504
Package Bulk
Ratings -
Function -
Frequency 100 MHz
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 14-DIP Module, 5 Leads
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.807" L x 0.575" W (20.50mm x 14.60mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppb
Height - Seated (Max) 0.423" (10.75mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) -
Absolute Pull Range (APR) ±1ppm