Home / Oscillators / VFOV414-28DEDST-20M000
VFOV414-28DEDST-20M000
detaildesc
VFOV414-28DEDST-20M000
CTS-Frequency Controls
Product No:
VFOV414-28DEDST-20M000
Description:
XTAL OSC OCXO 20.0000MHZ SNWV TH
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type OCXO
Output Sine Wave
Series VFOV414
Package Bulk
Ratings -
Function -
Frequency 20 MHz
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 14-DIP Module, 5 Leads
Product Status Active
Size / Dimension 0.807" L x 0.575" W (20.50mm x 14.60mm)
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±20ppb
Height - Seated (Max) 0.404" (10.25mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C