Home / Oscillators / VFOV405-RBDDH-10.000MHZ
VFOV405-RBDDH-10.000MHZ
detaildesc
VFOV405-RBDDH-10.000MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VFOV405-RBDDH-10.000MHZ
Description:
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ HCMOS
Type OCXO
Output HCMOS
Series VFOV405
Function -
Frequency 10 MHz
Mounting Type Through Hole
Base Resonator Crystal
Package / Case 8-DIP Module, 5 Leads
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.575" L x 0.575" W (14.60mm x 14.60mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppb
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C