Home / Oscillators / VFAC570-1-78.6432MHZ
VFAC570-1-78.6432MHZ
detaildesc
VFAC570-1-78.6432MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VFAC570-1-78.6432MHZ
Description:
XTAL OSC XO 78.6432MHZ HCMOS TTL
User Guide
Mfr CTS-Frequency Controls
Type XO (Standard)
Output HCMOS, TTL
Series VFAC570
Package Bulk
Ratings -
Function Enable/Disable
Frequency 78.6432 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SOJ, 5.08mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±100ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 50mA