Home / Oscillators / VF594S-300-160.000 MHZ
VF594S-300-160.000 MHZ
detaildesc
VF594S-300-160.000 MHZ
CTS-Frequency Controls
Product No:
VF594S-300-160.000 MHZ
Description:
XTAL OSC VCXO 160.0000MHZ HCMOS
Type VCXO
Output HCMOS, TTL
Series VF594
Package Bulk
Ratings -
Function Amplitude Control
Frequency 160 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 6-SOJ, 2.54mm pitch
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.550" L x 0.350" W (13.97mm x 8.89mm)
Voltage - Supply 5V
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.185" (4.70mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 12mA (Typ)
Absolute Pull Range (APR) ±300ppm