RWR89Z3010DRB12
detaildesc
RWR89Z3010DRB12
Vishay Dale
Product No:
RWR89Z3010DRB12
Description:
RES 301 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-39007, RWR89Z
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±0.5%
Resistance 301 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Base Product Number RWR89
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C