RNC65J4023BMB14
detaildesc
RNC65J4023BMB14
Vishay Dale
Product No:
RNC65J4023BMB14
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 402K OHM 0.1% 1/2W AXIAL
Series Military, MIL-PRF-55182/05, RNC65
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±0.1%
Resistance 402 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate M (1%)
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Base Product Number RNC65
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±25ppm/°C