RNC55H49R9FSB1465
detaildesc
RNC55H49R9FSB1465
Vishay Dale
Product No:
RNC55H49R9FSB1465
Axial
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
RES 49.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 49.9 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate S (0.001%)
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Base Product Number RNC55
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C