RNC55H4992FRRE7
detaildesc
RNC55H4992FRRE7
Vishay Dale
Product No:
RNC55H4992FRRE7
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
Axial
Description:
RES 49.9K OHM 1% 1/8W AXIAL
User Guide
Mfr Vishay Dale
Series Military, MIL-PRF-55182/01, RNC55
Package Tape & Reel (TR)
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 49.9 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate R (0.01%)
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Base Product Number RNC55
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C