RLR07C2671FPBSL
detaildesc
RLR07C2671FPBSL
Vishay Dale
Product No:
RLR07C2671FPBSL
Description:
RES 2.67K OHM 1% 1/4W AXIAL
Series Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Package Bulk
Features Military, Moisture Resistant, Weldable
Tolerance ±1%
Resistance 2.67 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate P (0.1%)
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Base Product Number RLR07
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C