LD055A270JAB2A
detaildesc
LD055A270JAB2A
KYOCERA AVX
Product No:
LD055A270JAB2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 27PF 50V NP0 0805
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series LD
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 27 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C