Home / Circuit Breakers / CLB-403-12C3B-B-A/40
CLB-403-12C3B-B-A/40
detaildesc
CLB-403-12C3B-B-A/40
Carling Technologies
Product No:
CLB-403-12C3B-B-A/40
Manufacturer:
Carling Technologies
Description:
CIRCUIT BREAKER
User Guide
Mfr Carling Technologies
Series CLB
Package Bulk
Breaker Type Thermal
Illumination None
Actuator Type Push to Reset
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Approval Agency CE, cUL, TUV, UL1077, UL1500
Number of Poles 1
Voltage Rating - AC 250 V
Voltage Rating - DC 32 V
Current Rating (Amps) 40A