Home / TVS Diodes / CFTVS3V3B BK
CFTVS3V3B BK
detaildesc
CFTVS3V3B BK
Central Semiconductor Corp
Product No:
CFTVS3V3B BK
Package:
SOD-882
Description:
TVS DIODE
User Guide
Mfr Central Semiconductor Corp
Type Zener
Series -
Package Bulk
Applications General Purpose
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-882
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 40W
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package SOD-882
Voltage - Breakdown (Min) 3.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.3V (Max)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)