8D117F20PA
detaildesc
8D117F20PA
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D117F20PA
Description:
CONN RCPT MALE 20POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Silver
Series MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package Bulk
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Nickel
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Insert Material Thermoplastic
Shell Size, MIL -
Contact Material Copper Alloy
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 8D117F
Number of Positions 20
Shell Size - Insert 17-20
Current Rating (Amps) 5A, 23A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C