8D115W15PB
detaildesc
8D115W15PB
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D115W15PB
Description:
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation B
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Base Product Number 8D115W
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 15-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C