8D025J46PN251
detaildesc
8D025J46PN251
Souriau-Sunbank by Eaton
Product No:
8D025J46PN251
Description:
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Souriau-Sunbank by Eaton
Color Olive Drab
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Applications Aviation, Marine, Military
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Cable Opening -
Mounting Type Panel Mount
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Threaded
Product Status Active
Shell Material Composite
Mounting Feature Flange
Primary Material Composite
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number 8D025J
Number of Positions 46 (44 + 2 Power)
Shell Size - Insert 25-46
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A, 45A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C