1MM-R-D13-VS-00-H-TBP
detaildesc
1MM-R-D13-VS-00-H-TBP
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1MM-R-D13-VS-00-H-TBP
Description:
SCL 1.0 RCPT DR VT 026 SMT G3 TB
User Guide
Mfr TE Connectivity AMP Connectors
Style Board to Board
Series AMPMODU 1MM
Package Box
Features Pick and Place
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.130" (3.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 1MM-R-D
Insulation Material Thermoplastic
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C