Home / Headers, Male Pins / 1MM-HU-D30-VS-00-F-TBP
1MM-HU-D30-VS-00-F-TBP
detaildesc
1MM-HU-D30-VS-00-F-TBP
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
1MM-HU-D30-VS-00-F-TBP
Description:
SCL 1.0 HDR DRVT USP 060 SMT G1
Style Board to Board
Series AMPMODU 1MM
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number 1MM-HU-D
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 60
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.083" (2.10mm)