1.5SMC170 M6G
Manufacturer:
Package:
DO-214AB (SMC)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 3000W DO214AB SMC
| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Type | Zener |
| Series | 1.5SMC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | Telecom |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Base Product Number | 1.5SMC170 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMC) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 153V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 244V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 138V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 6.4A |