1.5SMC16CAH
detaildesc
1.5SMC16CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC16CAH
Package:
DO-214AB (SMC)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC16
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) 15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 22.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 70A