1.5SMC150H
detaildesc
1.5SMC150H
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC150H
Description:
1500W, 150V, 10%, UNIDIRECTIONAL
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive, Telecom
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC150
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 135V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 215V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.3A