Home / TVS Diodes / 1.5SMC12A R6G
1.5SMC12A R6G
detaildesc
1.5SMC12A R6G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC12A R6G
Package:
DO-214AB (SMC)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 1500W DO214AB SMC
Package Tape & Reel (TR)
Applications Telecom
Product Status Discontinued at Digi-Key
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5SMC12
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 94A