Home / TVS Diodes / 1.5KE8.2AHA0G
1.5KE8.2AHA0G
detaildesc
1.5KE8.2AHA0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE8.2AHA0G
Description:
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Box (TB)
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE8.2
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.02V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 130A