Home / TVS Diodes / 1.5KE51AHA0G
1.5KE51AHA0G
detaildesc
1.5KE51AHA0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE51AHA0G
Description:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Box (TB)
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE51
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 70.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22A