1.5KE350A
detaildesc
1.5KE350A
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE350A
Description:
TVS 1500W 350.5V 5% UNIDIR DO-20
Type Zener
Series 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE350
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 482V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 300V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.2A