1.5KE20CH
detaildesc
1.5KE20CH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE20CH
Description:
1500W, 20V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE20
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 54A