1.5KE180CH
detaildesc
1.5KE180CH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE180CH
Description:
1500W, 180V, 10%, BIDIRECTIONAL,
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE180
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 258V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.1A