1.5KE160CAH
detaildesc
1.5KE160CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE160CAH
Description:
TVS DIODE 136VWM 219VC DO201
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE160
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Voltage - Breakdown (Min) 152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 219V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 136V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.1A