1.5KE15AH
detaildesc
1.5KE15AH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE15AH
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE15
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 21.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 74A