Home / TVS Diodes / 1.5KE13AHB0G
1.5KE13AHB0G
detaildesc
1.5KE13AHB0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE13AHB0G
Description:
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Bulk
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE13
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 86A