Home / TVS Diodes / 1.5KE130AHB0G
1.5KE130AHB0G
detaildesc
1.5KE130AHB0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE130AHB0G
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Bulk
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE130
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 179V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 111V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.7A