1.5KE10AH
detaildesc
1.5KE10AH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE10AH
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO201
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.55V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 108A