Home / TVS Diodes / 1.5KE100AHB0G
1.5KE100AHB0G
detaildesc
1.5KE100AHB0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE100AHB0G
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Package Bulk
Product Status Active
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Base Product Number 1.5KE100
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-201
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.4A