
KEMET
Product No:
10HV26B394MN
Manufacturer:
Package:
-
Manufacturer Standard Lead Time:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP CER 0.39UF 1KV X7R RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Mfr | KEMET |
| Series | HV RAD-LDD Indust X7R HV |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 0.39 µF |
| Applications | Downhole |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.675" (17.14mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) |
| Size / Dimension | 0.770" L x 0.270" W (19.56mm x 6.86mm) |
| Base Product Number | 10HV26B |
| Height - Seated (Max) | 0.720" (18.29mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |